Menu Zamknij

W ramach akcji MEiN „Szkoła pamięta 2023” klasa 2s/z Szkoły Branżowej odbyła wycieczkę na Kopiec Kościuszki.

W ramach akcji MEiN „Szkoła pamięta 2023” klasa 2s/z Szkoły Branżowej odbyła wycieczkę na Kopiec Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko to jeden z najbardziej znanych na całym świecie bohaterów. Dobry organizator, i pełen charyzmy przywódca. Na różnych kontynentach można spotkać dedykowane mu pomniki, nazwy ulic i miejscowości, jego imię nosi również najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki. Zmarł w 1817 roku. Jego ciało przewieziono w 1818 roku do Krakowa i pochowano w kryptach królewskich Katedry Wawelskiej. Serce trafiło na Zamek Królewski w Warszawie. Ocalone w czasie wojny, znajduje się tam po dziś dzień. 

Najsłynniejszym krakowskim zabytkiem związanym z Kościuszką poza jego wawelskim sarkofagiem jest oczywiście Kopiec Kościuszki.

W 1820 roku Senat Rzeczypospolitej Krakowskiej zdecydował wznieść w Krakowie symboliczną mogiłę Naczelnika. Na miejsce usypania Kopca wybrano wzgórze bł. Bronisławy zwane też Sikornikiem. Przywieziono w tym celu ziemię z pól bitewnych spod Racławic, Maciejowic, Szczekocin i Dubienki. W 1823 budowę Kopca uznano za zakończoną.

W 1860 roku wierzchołek Kopca został zwieńczony kilkutonowym głazem tatrzańskiego granitu przywiezionym znad potoku Bystrego w Kuźnicach. Wyryto na nim inskrypcję: “KOŚCIUSZCE”. Pod nim złożono w ołowianej szkatułce Pamiętnik budowy Kopca wraz z banknotami z okresu Insurekcji i aktem fundacyjnym głazu oraz egzemplarzem krakowskiego “Czasu”. Kopiec miał być przede wszystkim symbolem pamięci o Kościuszce i wiecznie trwałej idei niepodległości Polski.

Z czasem symboliczna mogiła została włączona do systemu umocnień i okolona pierścieniem fortów. Do końca okresu rozbiorów na Kopiec zdążały pielgrzymki rodaków, by wspomnieć Naczelnika insurekcji i pielęgnować myśl o niepodległej ojczyźnie.

W czasie II wojny światowej władze okupacyjne zamknęły wstęp na Kopiec. Dobrze widoczny z Wawelu symbol Polski irytował i drażnił mieszkającego tu generalnego gubernatora Hansa Franka. Podjęto decyzję o jego zniszczeniu. Na szczęście planów tych nie zrealizowano.

źródło: https://krakowzwiedzanie.pl/kopiec-kosciuszki-zwiedzanie/

Skip to content