Geneza ZSB Nr 1 w Krakowie przy ulicy J. Szablowskiego 1 (poprzednie nazwy ulicy: Wesele, Złotej Kielni), sięga roku 1834, gdy senat Wolnego Miasta Krakowa, opierając się na zapisie w testamencie Szczepana Humberta, powołał najstarszą w Polsce uczelnię typu technicznego – Instytut Techniczny, przekształconą później w Państwową Szkołę Przemysłową.
Technikum Budowlane – jako samodzielna szkoła – powstało w roku szkolnym 1951/52 z Wydziału Budowlanego Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie przy ul. Syrokomli 21.
W latach 1959-1963 siedziba technikum znajdowała się w gmachu przy ul. Leńskiego 10 w Nowej Hucie. Rozpoczęte starania o budowę własnego budynku szkolnego zakończyły się sukcesem. W kwietniu 1961 roku wmurowano akt erekcyjny, a pierwszy dzwonek rozległ się 3 września 1963 roku, w dniu oddania do użytku nowego budynku.
Z tej okazji społeczność Budowlanki w roku szkolnym 2023/2024 zorganizowała szereg działań wpisujących się w jubileuszowe obchody, których zwieńczeniem będą uroczystości przypadające na 28 i 29 maja 2024 r.
Informacje o wydarzeniach związanych z Jubileuszem zostały zebrane w zestawieniu działań prezentowanych poniżej.
Program uroczystości:
28 maja 2024 r. – wtorek
10:00 – 13:00 – Część artystyczna wraz z atrakcjami dla obecnych uczniów Zespołu Szkół
Budowlanych Nr 1 (m.in. występy artystyczne, projekcja filmu dot. historii szkoły, grill).
29 maja 2024 r. – środa
09:00 – Uroczysta Msza św. w kościele Św. Wojciecha przy ul. św. Wojciecha 4 w intencji uczniów,
nauczycieli, pracowników szkoły. Za tych, którzy odeszli, za tych, którzy tworzyli przeszłość,
za tych, którzy tworzą teraźniejszość.
10:00 – Przemarsz Pocztu Sztandarowego i zaproszonych gości – uczestników Jubileuszu do Zespołu
Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie przy ul. Jerzego Szablowskiego 1.
10:30 – część oficjalna i artystyczna z udziałem szkolnego zespołu muzycznego “Rozstrojeni”.
12:00 – poczęstunek dla gości
Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy o historii szkoły oraz prace uczniów i absolwentów.
Wydarzenia Jubileuszowe:
- Wrzesień
Dzień Budowlańca i kreatywny konkurs-zabawa pt. „Budowlanka za kolejne 60 lat” - Październik
Przyrzeczenie uczniów klas pierwszych
Dzień Jesieni
Projekt „Budowlankowe Rodziny”
Wiemy z przekazów, że w wielu rodzinach nauka w naszej szkole to już tradycja.Budowlanką na przestrzeni lat związanych było niemało osób, które wstępowały w progi szkoły śladami dziadków, rodziców, starszego rodzeństwa, czy dalszych krewnych. Zjawisko „Budowlankowych Rodzin” nie było jednak dotychczasowo udokumentowane tak, jakby na to zasługiwało. Dlatego jednym z jubileuszowych projektów stało się poszukiwanie „Budowlankowych Rodzin” wśród naszych obecnych uczniów. Koordynacją prac w tym zakresie zajęła się p. Lucyna Sobczyk. Projekt jest kontynuowany. Zgłoszenia absolwentów, dla których Budowlanka była szkołą dłużej niż przez jedno pokolenie można nadsyłać na adres: zsb1.jubileusz@gmail.com - Listopad
Udaliśmy się na groby zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, aby pomodlić się za naszych bliskich oraz złożyć symboliczny znicz „Pamiętamy”. Przez cały listopad na korytarzu szkolnym znajdowała się symboliczna tablica pamięci z nekrologami tych, którzy już odeszli…
#SzkołaPamięta 2023
Święto Niepodległości - Grudzień
Jubileuszowe 60 - Styczeń
Jest nam niezmiernie miło podzielić się z Wami informacją, że należymy do grona najlepszych szkół w Polsce! W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy otrzymaliśmy ZŁOTĄ TARCZĘ 2024!
Zajmujemy: - 85 miejsce w kraju spośród 1755 techników!
- 11 miejsce w województwie małopolskim (ze 120 spełniających kryteria w rankingu)
- 4 miejsce w Krakowie!
Bardzo się cieszymy z naszego Wspólnego Sukcesu!!!
ZŁOTA TARCZA DLA BUDOWLANKI!!! - Luty
Sukces w Turnieju Budowlanym Złota Kielnia
Nawiązanie współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - Marzec
Na historię szkoły składają się dzieje naszych absolwentów i pracowników. Wielu z nich było ludźmi wybitnymi, o których pamięć warto i należy pielęgnować.Z wielką radością gościliśmy w progach szkoły absolwentkę, p. Natalię Modzelewską -Mistrzynię Świata WSWCF Freestyle Street Workout 2018, pięciokrotną Mistrzynię Polski Freestyle Street Workout, która poprowadziła prelekcję na temat aktywnego i zdrowego stylu życia, wyjaśniając w teorii i w praktyce, czym jest trening z masą własnego ciała.
SZKOŁA AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Wiosnę w tym roku przywitaliśmy w bardzo miłej atmosferze - Kwiecień
W ramach przygotowań do zorganizowania uroczystej gali jubileuszowej wystąpiliśmy m.in. do przedstawicieli władz miasta, województwa, Kuratorium Oświaty i mediów o objęcie naszej uroczystości Patronatem Honorowym oraz Patronatem Medialnym, a następnie zaprosiliśmy naszych gości na jubileusz 60 lat w Bronowicach Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie.
Współpraca z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej
Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
Międzynarodowe Targi EXPO 2024
Budowlankowa Gala Sportu
Kontynuując współpracę z naszymi absolwentami gościliśmy p. Piotra Kapustę -trenera, choreografa, instruktora tańca, właściciela i założyciela ESCAPE DANCE ACADEMY, który poprowadził warsztaty taneczne dla młodzieży.
Pan Rafał Suwaj, absolwent Budowlanki, fotograf – przeprowadził profesjonalne warsztaty fotograficzne dla zainteresowanych uczniów
W historię obchodów roku jubileuszowego wpisali się uczniowie klas piątych Technikum Budowlanego Nr 1 oraz klas trzecich Szkoły Branżowej II stopnia Nr 1, którzy w tym wyjątkowym dla nas czasie przystąpili do egzaminu maturalnego. Jesteśmy spokojni o ich sukces! - Maj
Mamy kolejny powód do dumy – w rankingu techników portalu edukacyjnego WaszaEdukacja.pl zajmujemy 4 miejsce w Krakowie!
Egzaminy maturalne, dopinanie scenariusza imprezy, troska o estetykę i dekorację szkoły to przedsięwzięcia, które nas zajmują. Zaproszeni goście oraz absolwenci sprzed lat potwierdzają swój udział w uroczystości, w Gazecie Bronowickiej pojawił się artykuł o naszym wydarzeniu…
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nowo zaprzysiężony Prezydent Krakowa – pan Aleksander Miszalski objął nasz jubileusz Honorowym Patronatem.
Obchody 60 lat w Bronowicach Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie współfinansowane będą ze środków miasta Krakowa.
Jubileusz ZSB1